Радионица за родитеље ученика са говорно-језичким тешкоћама

23.11.2017. Са поласком у школу деца уче нове језичке вештине. Зато с правом брину родитељи ученика са говорно-језичким сметњама и траже одговоре на питања која их муче. С обзиром да у Нишу има мало запослених логопеда у школама, људи немају много информација о томе како да помогну свом детету да исправи свој проблем и да сачува своје самопоуздање и самопоштовање и постигне одређени успех којим ће бити задовољни и дете и родитељ.

Родитеље интересује:
Како да дете уз њихову помоћ и подршку научи и примењује новонаучене гласове у говору, читању и писању.
Како да научи да чита иако су уложили сав напор и одвојили пуно времена за вежбање истог.
Како да савлада и користи технику читања и писања које су основне за усвајање и показивање знања у школи.

Чињеница је да:
60% деце има поремећај изговарања гласова.
3% ученика има поремећај у темпу и ритму говора и муца.
3-5% ученика има тешкоће у читању и писању.
око 30% ученика изађе из школе полуописмењено, не разумећи суштину тзв. техничког или метајезика који се користи у школи.

Ова деца  неретко и неоправдано добију етикете које понесу у души за цео живот као менталну штаку која их онемогућава да покажу оно што могу и знају.
С обзиром на све чињенице постоји велика потреба за едукацијом родитеља ученика са говорно-језичким тешкоћама и то од стране логопеда који раде у школи како би могли адекватно и на време да помогну свом детету. Уз помоћ савета које добију од логопеда родитељи могу да утичу на преобликовање и отклањање истих.

Једна радионица такве врсте одржана је у ОШ "Витко и Света" у Гаџином Хану, у сарадњи и органицији Регионалног центра и психолога школе Снежане Радоњић.
Предавач на радионици је била Виолета Михаиловић, логопед Основне школе "Свети Сава" у Нишу.
Радионица је одржана у четвртак, 23.11. 2017. год у просторијама школе.

DSCN0477 DSCN0474 DSCN0478