Отварање манифестације и изложбе "Интелигенција биљака" у Научном клубу Регионалног центра Ниш

25.03.2019. У заједничкој организацији Центра за промоцију науке Београд и Регионалног центра Ниш, у Научном клубу Регионалног центра je отворена манифестација Интелигенција биљака, која обухвата изложбу, предавања за наставнике и радионице за ученике. Сама изложба обухвата пет експоната из којих сви посетиоци могу сазнати како биљка види, чује, осећа додир и мирис и оријентише се у простору.

Изложба ће бити доступна сваког дана у периоду 25.3 до 3.04. између осталог са циљем да се покаже да наука није баук. Биљке чине 99 одство биомасе наше планете и без њих живот на копну, барем у садашњем облику, не би био могућ. Анатомски се веома разликују од човека, немају мишиће, али имају исте филаменте као наши бицепси, немају кости, али ту је дрво, немају нерве, али електрични сигнали преносе информације кроз другачије судове. Биљке комуницирају међусобно и као и ми имају чула.

Манифестацију је отворила Данијела Марковић, директор Регионалног центра и Тања Аднађевић, руководилац сектора за програмске активности ЦПН -а. После отварања предавања су одржали професори са Департмана за биологију и екологију нишког Природно - математичког факултета: др Татјана Михајилов Крстев - "Тајна удружења биљака" и др Бојан Златковић - "Стара планина- биљке између земље и облака.

Отварању изложбе и предавањима је присуствовало 30 наставника нишких школа.
У периоду
26.03-2.04. планиране су радионице за ученике: Фотосинтеза и транспирација, Биљке и боје, Биљке под микроскопима. Радионице ће за организоване групе ученика одржати наставник приправник Јована Крстић.

inteligencija biljaka3 intelijencijaaabiljaka
inteligencija biljaka2 Picture 413inteligencija biljaka
inteligencija biljaka 5 pictureintelijencijabiljaka

IMG 1851 IMG 1793 IMG 1863 IMG 1764 IMG 1766
    Honeyview Honeyview IMG 2318
    Honeyview Honeyview IMG 2324

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

• ПОНУДА АКРЕДИТОВАНИХ СЕМИНАРА за OKTOБАР/НОВЕМБАР/ДЕЦЕМБАР 2019. године +

• 23-27.09.2019. НОЋ ИСТРАЖИВАЧА +

NAJAVAAGENDA2019 page 0001 (3)
          NAJAVANocIstrazivacaAGENDA2019 page 0002 (3)
          NAJAVANocIstrazivacaAGENDA2019 page 0003 (3)

• РЕАЛИЗАЦИЈА ОБУКА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА "ШКОЛА ЗА 21.ВЕК" +

Министарство просвете, науке и технолошког развоја у складу са Меморандумом о разумевању који је потписан 07.02.2019. године са организацијом British Council, ће током наредне три године реализовати Програм ,,Школе за 21. век”. Циљ овог Програма је да подржи развој способности критичког мишљења и вештина решавања проблема и програмирања у току редовних и ваннаставних школских активности. У оквиру Програма, за све основне школе у Републици Србији предвиђена је: реализација обука за директоре, реализација обука за наставнике и додела микробит (micro:bit) програмибилних уређаја. Такође, предвиђена је и подршка оснивању клубова за програмирање, израда пројеката и учешће на такмичењу из програмирања.
    За директоре и наставнике основних школа у Пиротском, Топличком и Нишавском округу програм "Школе за 21.век" почињу једнодневним обукама за директоре које ће се одржати 20. и 21.септембра  2019. године у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању, Ниш  са почетком у 9 часова. У прилогу се налази програм рада обуке.

ОБУКА ЗА НАСТАВНИКЕ:
    Тродневна обука за наставнике одржавати у периоду од 26. септембра до 12. октобра 2019. године. Обука за наставнике је акредитована (40 сати), и поред тродневне обуке укључује имплементацију стечених знања и вештина у настави, рад на школском пројекту и онлајн обуку за коришћење micro: bit уређаја.

Програм рада за директоре 20. и 21.09.    Распоред школа 21.09.  ШУ-Распоред обука директори

• Акредитован семинар "Корелација и међупредметно повезивање у настави музичке културе и уметности" - семинар ће се реализовати 21.09.2019 +

Акредитован семинар : Корелација и међупредметно повезивање у настави музичке културе и уметности, каталошки бр.945 биће одржан у Регионалном центру 21.09.2019.
    Општи циљ семинара је оспособљавање наставника за практичну примену корелације у настави и међупредметно повезивање кроз процес планирања и интеграције са другим наставним предметима и садржајима.

Котизација: 1.000,00 динара
    пријављивање до 15.09.2019. на info@rcnis.edu.rs
    Понуда и пријавни лист у прилогу

Понуда   Пријавни лист