Одржана радионица из форензике

У уторак, 11. марта 2025. год. године одржана је радионица из форензике за ученике биохемиијског одељења Гимназије "Бора Станковић" из Ниша. Овом приликом средњошколцима је представљен успешно реализован пројекат "На месту злочина - интерактивна симулација форензичког процеса", подржаног од стране Центра за промоцију науке Београд.
Ученици су се у првом делу радионице упознали са послом форензичког техничара и научили како се сакупља материјал са лица места. Имали су прилике да чују причу о биолошким траговима, као и да се упознају са различитим техникама њиховог детектовања и доказивања. На радионици су ученици имали прилике да испробају прелиминарне тест траке за детекцију крвних мрља.
У другом делу радионице, упознали су се са форензичком дактилоскопијом. Чули су причу о томе шта је то дактилоскопија и на основу чега се врши препознавање отисака прстију, након чега су се и сами опробали у дактилоскопирању, где су, помоћу четкице и сребрног праха, узорковали отиске прстију.
Радионицу је реализовала Ана Тијанић, истраживач приправник са Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу.

Honeyview IMG 5bc6891V copy Honeyview IMG 1c010e6V
Honeyview IMG f04a37ecV copy Honeyview IMG 5e3d2ceV

Одржана трибина "Психосоцијални аспекти језика и говора"

Психосоцијални аспекти језика и говора назив је трибине одржане у Центру за стручно усавршавање 27.02.2025. Ово је прва трибина у оквиру новог циклуса "Вече менталног здравља", коју организује Центар Психонега. Неке од тема трибине биле су: Утицај појмова које користимо на опажање и разумевање себе и света; Утицај друштва на језик и језика на друштво; Политичка коректност и родно сензитивни језик-аргументи за и против.
На трибини коју је зналачки модерирао Стеван Станојевић, психолог и заступник Центра Психонега, говорили су: Доц. др Јелена Младеновић, књижевна критичарка и историчарка књижевности, запослена на Департману за србистику Филозофског факултета Универзитета у Нишу, управница Центра за савремена филолошка проучавања младих истраживача на истом факултету; Др Бојан Благојевић, управник Департмана за филозофију на Филозофском факултету у Нишу; Ненад Станојевић, докторанд социологије, запослен  као асистент на Департману за социологију Филозофског факултета Универзитета у Нишу.  На трибини су учествовали наставници нишких основних и средњих школа, колеге са Филозофског факултета као и заинтересовани грађани.

Honeyview IMG 20250227 190552 Honeyview IMG 20250227 190639
Honeyview IMG 20250227 190657 Honeyview IMG 20250227 190718

Презентација уџбеника за за 7. разред основне школе

25.02.2025. У Центру за стручно усавршавање Ниш одржана је презентација уџбеника за наставнике у организацији издавачке куће БИГЗ школство. Представљени су уџбеници за 7. разред основне школе за предмете: српски језик и књижевност, немачки језик, историја и географија. Презентацији уџбеника присуствовало је 25  наставника из Ниша.

Honeyview DSC03852 copy Honeyview DSC03854
Honeyview DSC03856 Honeyview DSC03860

Реализован стручни скуп "Јачање еколошке писмености и еколошког идентитета ученика: од теорије до праксе у основној школи"

22.02.2025. У организацији Факултета за образовање учитеља и васпитача, у ЦСУ Ниш, реализован је стручни скуп "Јачање еколошке писмености и еколошког идентитета ученика: од теорије до праксе у основној школи". О пројекту ELIPS, значају и истраживањима, као и примерима добре праксе еколошког образовања у Финској говорила је Др Милица Марушић Јаблановић, виши научни сарадник на Институту за педагошка истраживања; Др Сања Благданић, редовни професор на Факултету за образовање учитеља и васпитача, говорила је о резултатима пројекта, сазнањима о еколошкој писмености ученика седмог разреда у Србији; Др Драгана Гундоган, научни сарадник на Институ за педагошка истраживања говорила је о резултатима која се тичу еколошког идентитета. Марија Дикић и Зорица Ђурић, наставнице ОШ „Краљ Петар“ I из Ниша представиле су примере своје праксе. О интердисциплинарном приступу у развоју еколошке писмености са примерима радионица за наставнике говориле су Др Вера Жупанец, редовни професор са ПМФ-а у Новом Саду и Др Драгана Ђорђевић, научни саветник на Институту за хемију, технологију и металургију. На скупу је учествовало 30 учитеља и наставника хемије, физике, биологије. Циљ скупа био је унапређивање знања и вештина наставника у погледу развоја еколошке писмености, стварајући основе за савремено и одрживо образовање.

Oдржана презентација уџбеника за 3. и 7. разред ОШ

11.02.2025. У Центру за стручно усавршавање Ниш одржана је презентација уџбеника за наставнике и учитеље у организацији издавачке куће Вулкан знање. Представљени су уџбеници за 3. и 7. разред основне школе за предмете: српски језик и књижевност, математика, историја, биологија, географија, хемија, информатика и рачунарство и техника и технологија. Презентацији уџбеника присуствовало је 140 учитеља и наставника из Ниша и околине.

Honeyview DSC03834 Honeyview DSC03842
Honeyview DSC03831 Honeyview DSC03828

Одржан састанак у Научном клубу ЦПН Београд

У Научном клубу Центра за промоцију науке Београд, у петак  7. фебруара 2025. год., одржан је састанак представника клубова који функционишу у оквиру Мреже Научних клубова у Србији. На састанку је представљен програм рада Центра за промоцију науке и договорене активности око заједничких пројеката у области промоције и популаризације науке за 2025. годину. Састанку су испред Научног клуба ЦСУ Ниш присуствовале Валентина Ранђеловић, в.д.директора и Јелена Анђелковић,координатор клуба.

Honeyview cpn1 Honeyview cpn1 copy

_______________________

Уплата котизације на ж.р.:
840-31500845-37

  • :
  • :

НАЈАВА ДОГАЂАЈА

  • 1
min prosvete nauke zavod za unapredjenje
zavod za vrednovanje mreza copy
CPN                                        

Мрежа РЦ/ЦСУ Србије 
cacak kanjiza kikinda Kragujevac Krusevac Leskovac
Sabac Smederevo Uzice Novi Pazar Knjazevac 1