Пројекти

Пројекат «Електронски ИОП – корак ближе инклузији»

 

Удружење „Мрежа образовног развоја“ – МОР Ниш је током јануара месеца започело са реализацијом свог новог пројекта „Електронски ИОП – корак ближе инклузији“.

Реализација овог пројекта је подржана и делом финансирана од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, а више информација о томе можете видети на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

Пројекат «Електронски ИОП – корак ближе инклузији» је замишљен као један од начина који треба да подстакне развој инклузивног образовања коришћењем веб-програма за израду и вредновање ИОП-а.

Општи циљ пројекта је да се подстакне инклузивно образовање кроз повећање компетенција наставника и стручних сарадника девет нишких школа за израду и евалуацију ИОП-а коришћењем веб-програма.
Партнери у реализацији пројекта су „Рамонда“ д.о.о Ниш и Регионални центар за професионални развој запослених у образовању Ниш.
Више о пројекту на https://mrezaobrazovnograzvoja.wordpress.com/

 

 



 

ПОЧИЊЕ РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОЈЕКТА "И НИШ ДА ИМА ПАРК ЗНАЊА"

14.11.2016. Kомпанија НИС je ове године у оквиру корпоративног програма „Заједници заједно“ подржала укупно 106 пројеката у градовима и општинaма широм Србије.Из Ниша је подржано седам пројеката а један од пројекта који је компанија НИС препознала као добит за локалну заједницу, јесте пројект Регионалног центра – „И Ниш да има Парк знања“. Укупна вредност пројекта је 1.298.000,00 динара.

Циљ пројекта је да се у дворишту Регионалног центра формира Научна учионица у у којој ће се деци, ученицима и младима Града Ниша на популаран начин приближити научни садржаји. За ту намену, на припремљеном делу дворишта Центра, „на отвореном“, биће инсталирана наставна средства и то: Паскалов трон (факирова столица), Архемедова бележница, Магнетни тунел и Галилејево клатно.  Ове инсталације биће коришћене за  организовања јавних часова за децу и ученике нишких предшколских установа и школа. Очекује се да учионица крајем фебруара буде отворена и дата ученицима, деци и школама на коришћење. На тај начин Научна учионица ће бити допуна раду и Научном клубу Центра. Надамо се да је Научна учионица само увод у формирање Парка знања, првог и јединственог у овом делу Србије.

 LOGO NIS

 



 

UNOPS пројекат - продужетак уговора

Регионални центар Ниш предложио је у току маја 2016. да се и у школској 2016/17. настави финансирањее консултантских услуга Регионалног центра за ангажовање асистената за локалне наставнике у основним школама у Прешеву и Бујановцу у настави предмета Српски као нематерњи језик, а у оквиру пројекта: „Примена препорука за унапређење наставе српског језика у основним школама у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи“.
Предлог је поднет услед потребе даљег ангажовања асистенткиња на терену и после позитивних искустава која су резултат њиховог рада у претходних осам месеци. Праћењем рада асистенткиња на терену (месечно извештавање, месечне самоевауације асистенткиња, групни састанци чланова тима Центра и асистенткиња током године, стални контакти), Регионални центар је дошао до следећих закључака:

Закључци са пројекта

Након прихватања  предлога од стране донатора, Регионални центар потписао је 30.06.2016. Анекс постојећег Уговора за продужетак финансирања консултантских услуга за ангажовање асистената.


12.10.2016. Избор новог кандидата за рад у Прешеву

После одустајања једног од изабраних кандидата за рад у основној школи у Прешеву у школској 2016/17., формирана је Комисија за избор новог.

12. октобра 2016. Комисија у саставу: Биљана Стојановић – виши саветник Министарства просвете, науке и технолошког развоја, доц. др Весна Крајишник - Центар за српски као страни језик, Филолошки факултет Универзитета у Београду, Данијела Марковић - директор Регионалног центра за професионални развој запослених у образовању у Нишу, је спровела изборни поступак (интервју) за избор шестог асистента за предмет Српски као нематерњи језик, а за рад у школи у Прешеву.
Кандидати који су испунили формално-правне услове и успешно савладали писмену проверу 20.08.2015, телефонским путем су обавештени за интервју 06.10.2016.
Разговорима са кандидатима су у својству посматрача присуствовали и Биљана Керић, сарадница на програму за социјалну инклузију, Европски прогрес, Рахим Салихи, представник Службе координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа.
После обављених разговора са кандидатима, узимајући у обзир конкурсну документацију, резултате писаних задатака и резултате разговора, Комисија је изабрала асистента који ће у школској 2016/2017. години бити ангажован са осталих пет, у настави предмета Српски као нематерњи језик у основним школама у Прешеву и Бујановцу.
Изабрани асистент је Бранкица Живковић.
Поред изабраног кандидата Комисија је предложила да кандидати следећим редоследом буду резервни кандидати у случају да изабрани асистенти одустану:
1. Драгана Миленковић
2. Никола Филиповић
3. Милена Ђурић.

 IMG 0136

07.02.2017. Састанак УНОПС тима

Одржан је састанак у оквиру пројекта: «Примена препорука за унапређење наставе српског језика у основним школама у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи» у просторијама Регионалног центра. Дневни ред састанка је био:
1. Презентација рада Марка Радуловића - вршњачко учење и остало;
2. Размена искуства о раду у школама;
3. Тешкоће у раду;
4. Предлози за побољшање рада у ИИ полугодишту.
Састанку су присутвовали: Биљана Стојановић и Ђурђица Ерџић - представнице Министарства просвете, Катарина Најдановић - представница Координационог тела, сарадница на пројектима, Биљана Керић - представница Европског ПРОГРЕС-а, свих 6 асистената ангажованих на пројекту: Ивана Миленковић, Драгана Милутиновић, Марко Радуловић, Милица Ђорђевић, Бранкица Живковић и Драгана Станковић-Крстић, Данијела Марковић - директор Регионалног центра и Виолета Панчић и Вања Маниташевић - чланови пројектног тима Регионалног центра.

IMG 1072 IMG 1074

 

 



 

ЦПН пројекти за промоцију и популаризацију науке за 2016. годину

На основу Јавног позива Центра за промоцију науке Београд (Закон о научноистраживачкој делатности) за подношење пријава за финансијску подршку пројектима промоције и популаризације науке за 2016.годину - за категорију промоције науке у Научним клубовима - у просторијама Научног клуба Ниш реализоваће се 12 пројеката који су на конкурсу добили финансијску подршку.
Пројекти су намењени ученицима и наставницима нишких школа, а у реализацији учествују наставници основних и средњих школа, научни радници, као и студенти, докторанти и  професори са неколико Универзитета. Реализације пројектних активности су у периоду од 20.08. до 30.12.2016.

 CPN poster resize

15.9.2016. У згради Министарства просвете, науке и технолошког развоја одржан је састанак свих директора регионалних центара и центара за стручно усавршавање са представницима Центра за промоцију науке. Састанак је заказан на иницијативу ЦПН-а како би се сумирали резултати досадашње сарадње са научним клубовима, разговарало о реализацији пројеката из овогодишњег јавног позива и испланирали будући планови и активности за предстојећи Међународном сајам књига у Београду. Представник Регионалног центра Ниш на састанку била је Данијела Марковић, директор.

sastanak u mp 15.09 (4) sastanak u mp 15.09 (10)

 



 

 

 Пројекат "КАРИЈЕРА ПО МЕРИ НАСТАВНИКА"

Регионални центар за професионални развој запослених у образовању у периоду од 01.07.2015. до 31.01.2016. реализује пројекат под називом

КАРИЈЕРА ПО МЕРИ НАСТАВНИКА

Реализацију пројекта финансира Швајцарска агенција за сарадњу и развој (SDC).

Циљ пројекта је да наставници у свом професионалном развоју могу у РЦ Ниш добити додатну услугу каријерног вођења и саветовања.

Овом услугом се може изаћи у сусрет свима који желе да преиспитају своје одлуке у вези каријере али у оквиру пројекта ће се пружити подршка, пре свега, наставницима који су постали технолошки вишак за преко 50% норме и принуђени су да траже алтернативе у оквиру или ван постојећег занимања.

Активности на пројекту. Пријавни лист

Програм обуке дигитални маркетинг

Програм предузетничке обуке

18-20.09. и 25-27.09.2015. Одржан је семинар у два модула: "Обука за саветнике за каријерно вођење и развој професионалне каријере запослених у образовању". Обука је организована у оквиру пројекта "КАРИЈЕРА ПО МЕРИ НАСТАВНИКА" средствима Швајцарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ).

Иначе, циљ пројекта је да се прошири репертоар услуга центара за професионални развој наставника услугом каријерног вођења и саветовања, која би била посебно усмерена на наставнике који су постали технолошки вишак. Учесници обуке били су стручни и спољни сарадници из укупно девет центара широм Србије. Садржај обуке је прилагодила потребама групе и реализовала проф.др Добрила Вујић, експерт за менаџмент људских ресурса.

IMG 8071 resize

IMG 8055 resize IMG 8060 resize IMG 8092 resize IMG 8106 resize IMG 8107 resize IMG 8119 resize

14.11.2015. ПОЧИЊЕ ОБУКА ИЗ ОБЛАСТИ ПРЕДУЗЕТНИШТВА!
Двадесет наставника и наставница, већином технолошких вишкова, учествоваће на обуци.
Предавач
: Бојан Бојовић - Центар за пословне вештине "Едукаплус".

Од 16.11.2015. ПОЧИЊЕ СА РАДОМ САВЕТОВАЛИШТЕ ЗА КАРИЈЕРНО ВОЂЕЊЕ!
Контакт телефон 018
/ 202 300.

IMG 8469 resize  

ЗАВРШНА КОНФЕРЕНЦИЈА ПРОЈЕКТА “КАРИЈЕРА ПО МЕРИ НАСТАВНИКА”

23.01.2016. Одржана је завршна конференција пројекта “Каријера по мери наставника” на којој су промовисани нови концепт каријере и резултати активности које су се одвијале у оквиру пројекта и биле намењене наставницима, посебно технолошким вишковима и незапосленима. Пројекат је реализовао Регионални центар за професионални развој запослених у образовању из Ниша уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу (SDC). У оквиру РЦ Ниш формиран је и опремљен простор за рад каријерног саветовалишта, обезбеђена рачунарска опрема и набављени стандардизовани инструменти (тестови). У овом кутку пружана је наставницима саветодавна помоћ у вези процене способности, интересовања, идентификацији избора, могућности као и планирања и одлучивања у вези будуће каријере. Каријерно саветовање водили су сарадници – психолози, заослени у РЦ Ниш који су кроз пројектне активности додатно обучени. Овим пројектом је омогућено, такође, да група од 20 наставника похађа тренутно на тржишту најтраженије обуке из области предузетништва и дигиталног маркетинга. Стечена знања и вештине ће овим наставницима повећати могућност самозапошљавања или допунског рада. Обуке су реализоване у РЦ Ниш од стране предавача Центра за пословне вештине «Едукаплус» из Ниша.

IMG 8859 IMG 8874

IMG 8877 IMG 8878

Корисни линкови везано за пројекат "Каријера по мери наставника":

http://www.nsz.gov.rs/live/trazite-posao/dok-trazite-posao/programi/centar_za_informisanje_i_profesionalno_savetovanje__cips_.cid251

http://www.euroguidance.rs/mobilnost/eures

http://www.edukaplus.com 

http://www.razvoj-karijere.com 

http://www.trampaznanja.com/

http://www.poslovi.rs/

http://www.razvojkarijere.uns.ac.rs/index.php/homepage/10-e-savetnik/pisanje-dobre-biografije




 

  UNOPS пројекат 

У току маја 2015. Канцеларија за пројекте Уједињених нација (UNOPS) из Београда расписала је конкурс за обављање послова у оквиру пројекта "Примена препорука за унапређење наставе српског језика у основним школама у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи" вођеном од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Службе координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђу и финансираном средствима Владе Републике Србије, Владе Швајцарске и Европске уније преко програма Европски прогрес. Регионални центар је конкурисао и након што је изабран за реализацију послова у оквиру пројекта, успешно реализује планиране активности.
Циљ је побољшање наставних компетенција локалних наставника који предају српски као нематерњи језик у четири основне школе у Бујановцу и Прешеву ангажовањем асистента.

Након објављивања 
Конкурса за избор кандидата за наставничке асистенте за локалне наставнике предмета Српски језик као нематерњи у основним школама у Прешеву и Бујановцу за период од 10 месеци у школској 2015/16, и учешћа у Комисији за избор, Регионални центар је потписао Уговор за пријем у радни однос са 6 изабраних кандидата.

Од 01.09.2015. реализује праћење рада асистената на терену на месечном нивоу.

Школе у којима асистенти раде су:ОШ „Мухарем Кадриу“, Трновац;ОШ „Наим Фрашери“, Бујановац; ОШ „Ибрахим Кељменди“, Прешево; ОШ «Сељами Халачи» Ораовица, Прешево.

IMG 8006 resize

10.11.2015. Састанак УНОПС пројектног тима са наставничким асистентима

Дана 10.11.2015. одржан је састанак пројектног тима са асистенткињама на коме је разговарано о досадашњем раду асистенткиња и реализацији активности предвиђених пројектом, као и о предлозима за побољшање рада и превазилажење тешкоћа у раду асистенткиња.

Састанку су присуствовале асистенткиње: Милица Ђорђевић, Јелена Ћирић, Милица Миљковић, Драгана Станковић Крстић, Драгана Милутиновић, Ивана Миленковић и чланови тима:  Данијела Марковић, Виолета Панчић, Виолета Тесла, Аца Стојиљковић, Александра Матић и Вања Маниташевић.

IMG 8444 resize IMG 8441 resize IMG 8440 resize

31.05.2016. Састанак Радне групе МПНТР у Бујановцу

У Бујановцу је одржан је састанак радне групе за примену препорука за унапређење наставе српског као нематерњег језика у основним школама у Прешеву, Бујановцу, Мевеђи и АП Војводина. На састанку су анализирани резултати рада за период 10.03.-31.05.2016. и договаране су активности за наредни период. Састанку су присуствовали представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Кординационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, ОЕБС-а, Европског прогреса, Педагошког завода Војводине, Школске управе Лесковац и Регионалног центра Ниш. Регионални центар је представљала Данијела Марковић, директор Центра, а иначе члан Радне групе.

07.06.2016. Посета амбасадора Мајкла Девенпорта Бујановцу

Шеф Делегације Европске уније у Србији, амабасадор Мајкл Давенпорт и председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, Зоран Станковић разговарали су у Основној школи „Наим Фрашери” у Бујановцу са ученицима и ученицама из албанске заједнице који су учествовали у пројекту унапређења знања српског као нематерњег језика. Пројекат су финансијски подржале Европска унија и Влада Швајцарске преко развојног програма Европски ПРОГРЕС у партнерству са Координационим телом за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа.
„Ви и ја имамо нешто заједничко, а то је да нам српски језик није матерњи и да га учимо. Драго ми је што сте током пројекта и на такмичењима, остварили веома добре резултате, а током данашње посете управо ћемо имати прилике да видимо шта смо до сада урадили на унапређењу образовања", рекао је Давенпорт приликом посете школи.
Основна школа „Наим Фрашери” је једна од  четири основне школе у општинама Бујановац и Прешево у којима наставници српског језика имају асистенте у настави са којима заједно раде на унапређењу нивоа знања српског као нематерњег међу децом из албанске заједнице. Европска унија и Влада Швајцарске су преко Европског ПРОГРЕСа омогућиле и набавку уџбеника, као и другог потребног наставног материјала.
Амбасадор Давенпорт је ђацима на албанском језику пожелео пуно успеха у даљем раду и учењу, а они су му показали колико су напредовали у знању српског језика.

У пројекту унапређења знања српског као нематерњег језика укључен је и Регионални центар, преко кога су ангажовани наставнички асистенти:

У школама у Бујановцу "Наим Фрашери" и "ОШ "Муарем Кадриу", Велики Трновац ангажоване су Милица Ђорђевић, Милица Миљковић и Драгана Крстић Станковић; у ОШ "Ибрахим Кељменди", Прешево ангажоване су Јелена Ћирић и Ивана Миленковић а у ОШ "Сељами Халачи" у Ораовици Драгана Милутиновић.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/2343997/davenport-ucenje-srpskog-jezika-dalo-dobre-rezultate.html
http://www.europeanprogres.org/vest/sr/459/Evropska-podrska-unapredenju-obrazovanja-na-jugu-Srbije

23.06.2016. „Како предавати српски као нематерњи језик“

У Регионaлном центру је оргaнизовaн неaкредитовaни стручни скуп „Како предавати српски као нематерњи језик“. Представљена су искуства професора који су током школске 2015/2016. године радили у школама у Прешеву и Бујановцу.
У току школске 2015/2016. године професорке српског језика Милица Ђорђевић, Милица Миљковић, Јелена Ђирић, Драгана Крстић, Драгана Милутиновић и Ивана Миленковић биле су асистенткиње за предмет српски као нематерњи језик у основним школама у Бујановцу и Прешеву ("Ибрахим Кељменди", "Наим Фрашери", "Мухарем Кадриу" и "Сељами Халачи"). Њих шест су биле ангажоване на пројекту
„Примена препорука за унапређење наставе српског језика у основним школама у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи“. Пројекат је подржан од стране Министарства просвете, Координационог тела Владе Републике Србије за Прешево, Бујановац и Медвеђу и Европске уније у оквиру програма Европског прогреса.
На стручном скупу су приказале свој годишњи рад са ученицима којима српски није матерњи језик, методе које су користиле, уџбенике, радне свеске, постере, продукте ученика, радни материјал...
Између осталог представиле су и искуства из живота у мултиетничкој средини.
Презентацији су присуствовали начелник Школске управе Ниш, Драган Гејо са сарадницама, представник мисије ОЕБС-а у Србији, Милица Родић и Наташа Бошковић, координатор пројекта.
Присутнима су се обратили и представили пројекат Данијела Марковић, директор Регионалног центра, Биљана Стојановић, саветник у Министарству просвете и Рахим Салихи, саветник у Координационом телу Владе Србије за Прешево, Бујановац и Медвеђу.
 Закључак скупа у сагласности свих да је ангажовање асистенткиња у наведеним школама довело до видног напретка  учењу српског језика као нематерњег и да је потребно остварени резултат подржати и у наредној школској години.

IMG 0204 resizeIMG 0208 resizeIMG 0212 resizeIMG 0215 resizeIMG 0224 resize

 



 

ОСТАЛИ ПРОЈЕКТИ РЕГИОНАЛНОГ ЦЕНТРА:

 

Листа пројеката (до 2013. године)

List participation in project (english version)  until 2013.

Регионални центар за професионални развој запослених у образовању учествује у медјународним пројектима од самог почетка. Тачније, ова институција је изграђена и формирана кроз пројекат „Подршка владе Краљевине Норвешке у формирању регионалног центра за професионални развој наставника у нишком региону“.
Носилац овог пројекта било је Министраство просвете и спорта Републике Србије а партнери Град Ниш и влада Краљевине Норвешке. Након изградње и опремања објекта запослени су имали низ обука и састанака током којих су уз помоћ Норвешке консултанткиње креирали прве планове рада и процедуре. Наставници са територије региона (3 округа) имали су организоване бесплатне акредитоване обуке за које су сами изразили интерес.

Пројекат је реализован у периоду 2003.-2008. године а вредност пројекта износила је 1.305.000 EUR.


Други важан пројекат у коме учествује наш центар је „Промоција и институционализација система професионалног развоја, посебно у делу стручног усавршавања наставника и то на националном и локалном нивоу“ који финансира влада Швајцарске преко Агенције за развој и сарадњу (СДЦ).
Овај пројекат има три компоненте:

  1. сарадња са Министарством просвете, науке и технолошког развоја,
  2. сарадња са Заводом за унапређивање образовања и васпитања,
  3. сарадња са Мрежом регионалних и центара за стручно усавршавање у Србији којих сада има 12.

РЦ Ниш је од 2009. године укључен у овај пројекат. Средства из овог пројекта се углавном троше на реализацију различитих облика стручног усавршавања наставника, подизање компетенција запослених, умрежавање, подизање нивоа квалитета услуга центара.

Укупна вредност пројекта од 2009. до краја 2013. године за РЦ Ниш износи 215.000 EUR.


Пројекат под називом „Професионална оријентација у Србији“ Министарство просвете, науке и технолошког развоја  и Министарство омладине и спорта реализују у сарадњи са Немачким удружењем за међународну сарадњу ГИЗ тј. Немачком владином агенцијом и тај пројекат представља део билатералног споразума између две владе.
Пројекат се састоји из школске и ваншколске компоненте које се међусобно допуњују а имају за циљ изградњу функционалног система професионалне оријентације за младе на прелазу из основне у средњу школу. РЦ Ниш као и цела Мрежа РЦ&ЦСУ је већ три године партнер на овом пројекту пружајући логистичку и консултантску подршку, обезбеђујући реализацију обука и састанака, подстичући умрежавање свих релевантних партнера на локалу важних за ову тему.

Вредност пројекта везана за РЦ Ниш износи 150.000 EUR.