Одржана трибина "Образовање? Реформа које деформације за какву форму?"

16.12.2019. Регионални центар је у сарадњи са ЕдуЛаб-ом (Лабораторија образовних стратегија Института за филозофију и друштвену теорију, Универзитет у Београду), организовао је трибину "Образовање? Реформа које деформације за какву форму?".
На трибини су учествовали: др Александра Илић Рајковић, педагог, Одељење за педагогију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду, Немања Ђорђевић, програмски директор за образовање, организација Дигитална Србија,  др Ранко Драговић, редовни професор, Природно-математички факултет, Ниш, др Марија Јовановић, ванредни професор, Департман за педагогију, Филозофски факултет, Ниш, Ана Ивић Вељковић, професор географије, Гимназија „Бора Станковић“ Ниш и Правно-пословна школа Ниш, и Радоје Кошанин, професор математике, ОШ „Вожд Карађорђе“, Ниш. Модератор трибине била је др Јелена Ћериман, социолог, Институт за филозофију и друштвену теорију, Универзитет у Београду.

Свако од говорника је износио ставове о актуелнимали и о потребним реформама у српском образовању. Критички су се осврнули на неповезаност/и по нивоима образовања што нарушава квалитет континуитета у образовању и васпитању ученика. Апострофирана је потреба укључивања наставника у доношење одлука на свим нивоима, а нарочито у одлучивањима шта и у којој мери треба реформисати. Трибини је присуствовало 40 наставника, стручних сарадника и професора факултета.

Honeyview IMG e82d2e432339cfc3638040a605acb840 V Honeyview IMG c2528a41a6531931a57d14a7a7e47fe6 V

• 10. јубиларни Мај месец математике +

Центар за промоцију науке у сарадњи са Математичким институтом САНУ ове године слави јубилеј – десетогодишњицу највеће националне научнопопуларне манифестације Мај месец математике – М3 .
    Десета по реду манифестација Maj месец математике (М3) почиње 10. маја и траје све до краја месеца. Програм ће се одвијати на више локација у Београду, укључујући Научни клуб Београд, Београдску тврђаву и парк Калемегдан, пешачку зону Кнез Михаилове и Математички институт САНУ.
    Тема јубиларног М3, под слоганом ФОРМУЛА УМЕТНОСТИ , почива на међусобној зависности уметности и математике. Инспирацију смо нашли током недавног обележавања стогодишњице Ајнштајнове теорије релативности, која је захтевала нову физику и нове математичке прорачуне како би се простор и време довели у нераскидиву везу.
    Овога маја, публика ће моћи да погледа интерактивну изложбу аутора др Андреаса Мета „Математика и музика“, у Математичком институту САНУ, у Кнез Михаиловој улици , као и ауторску изложбу 11 математичара свих земаља света „Поетични светови математичких теорија“, у парку Калемегдан .
    Монографија у издању Центра за промоцију науке пружиће посетиоцима ширу слику о значају популаризације математике, а промоцију књиге „Иза кулисе стваралаштва“ француског математичара др Седрик Виланија и композитора Карола Бефа , пратиће концерт у Коларчевој задужбини, 22. маја.
    Поред главног програма, за посетиоце су припремљене отворене радионице – истраживаћемо, између осталог, џепове Београдске тврђаве очима Харија Потера, али и детективске загонетке у духу романа Агате Кристи. Осим тога, очекују нас предавања домаћих математичара на летњој сцени Калемегдана : сазнаћемо да ли нам је тесно у 3 димензије, о ковиду-19 између математике и Фејсбука, уметности и математици…
    Током маја, чекају нас и разноврсни математички перформанси и интерактивни експонати у Микрогалерији Научног клуба Београд , у Краља Петра 46, као и обележавање Међународног дана жена у математици, 12. маја.
    У оквиру манифестације организујемо 10 математичких шетњи Београдом , кроз које се дешава интеракција људи, математике и простора.
    Више информација о свим детаљима програма М3: www.m3.rs

• Акредитован семинар - Умеће комуникације - "Како да говоримо и слушамо да би ученици желели да нас чују и да разговарају са нама" +

Регионални центар Ниш реализује акредитован семинар Умеће комуникације - "Како да говоримо и слушамо да би ученици желели да нас чују и да разговарају са нама" (кат.бр.171). Семинар се реализује онлине путем интернета на Зоом платформи 15-16.05.2021. Пријављивање је до формирања групе на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..

Понуда, сатница и пријавни лист

• Акрeдитoвaн семинар - "Индивидуaлизaциja нaстaвe уз увaжaвaњe рaзликe у стилoвимa учeњa учeникa" +

Рeгиoнaлни цeнтaр oргaнизуje oн линe рeaлизaциjу aкрeдитoвaнoг прoгрaмa кaт. бр. 446 - Индивидуaлизaциja нaстaвe уз увaжaвaњe рaзликe у стилoвимa учeњa учeникa.

Пријавни лист    Понуда     YouTube

• AКTИВНOСTИ НAУЧНOГ КЛУБA У МАЈУ: +

Нaучни клуб РЦ Ниш је aктивнoсти прeдвиђeнe гoдишњим прoгрaмoм, прилaгoдиo пoстojeћoj ситуaциjи и рaдиoницe и прeдaвaњa у рaзличитим прojeктимa рeaлизуje путeм кoмуникaциjских кaнaлa кojи oмoгућaвajу сoциjaлну дистaнцу. Свe aктивнoсти зa учeникe су у виртуeлнoj рaвни и рeaлизуjу сe on line.

У тoку месеца маја рeaлизуjу сe прojeкти:

1. Недеља хемије
    2. Нa тaлaсимa нoвих знaњa